- HTML


Komentarze w dokumentach HTML


Ponieważ formalna definicja komentarzy w HTML jest raczej słabo znana, co czasem prowadzi do wprowadzania błędów do kodu HTML, opiszę pokrótce, co to właśćiwie jest.

Na ogół za komentarz HTML uważa się napis postaci:

<!-- to jest tekst w komentarzu -->

Istotnie, powyższy napis jest poprawnym komentarzem HTML. Bywa jednak tak, że w celu wyraźnego zaznaczenia fragmentów kodu stosowane są np. takie napisy:

<!--------------------------------->

Napis podobny do powyższego, zawierający losową liczbę kresek (-) istotnie może być komentarzem HTML, z prawdopodobieństwem 0,25. Jeśli dodać do tego tolerancję przeglądarek na błędy w kodzie HTML, można latami pisać strony WWW, i nie być świadomym tego, że ich kod jest błędny.

Definicja komentarza SGML

Ponieważ HTML jest aplikacją SGML, składnia komentarza w HTML jest taka sama, jak w SGML. Oto nieformalna, ale ścisła definicja:Komentarz rozpoczyna i kończy się napisem --. Dlatego też komentarz nie może zawierać ciągów złożonych z dwóch kolejnych kresek (--).
Przykłady poprawnych komentarzy HTML

Poniżej prezentuję przykłady poprawnych komentarzy. Takie same napisy umieszczone są w kodzie tej strony, w nawiasach okrągłych. Jeżeli dla któregoś przypadku przeglądarka wyświetli coś więcej niż nawiasy z pustą zawartością (), oznacza to, że jej parser nie interpretuje komentarzy poprawnie:

<!>
    Pusta deklaracja komentarza. Wynik: ().
<!---->
    Pusty komentarz (2 kreski otwierające i 2 kreski zamykające). Wynik: ().
<!------------------------>
    Sześć pustych komentarzy (24 kreski). Wynik: ()
<!-- pierwszy -- -- drugi -->
    Tekst pierwszy w pierwszym komentarzu + tekst drugi w drugim. Wynik: ().
<!------>napis-->
    Pusty komentarz (----) + tekst >napis w drugim komentarzu (-->napis--). Wynik: (tekst-->)
 

Uwaga: powyższe przykłady są poprawnymi komentarzami w HTML (włącznie z 4.01 Strict i Transitional), natomiast w XHTML 1.0 poprawny jest tylko drugi z nich (konstrukcja „jeden komentarz w jednej deklaracji komentarza”). Formalnie rzecz biorąc, powinienem odpowiednio zmienić Doctype na HTML dla tej strony.

Niepoprawny komentarz HTML

Na zakończenie tej części przykład niepoprawnego komentarza HTML:

<!---- napis ---->

Tekst napis pomiędzy dwoma pustymi komentarzami. Pomiędzy komentarzami HTML akceptuje wyłącznie białe znaki, nie mogą się tam znaleźć napisy.

Porada<!--==========================-->

Natomiast dla umieszczenia w kodzie słownego komentarza, użyj najprostszej konstrukcji: pojedynczego komentarza w pojedynczej deklaracji, np.:

<!-- początek nagłówka -->
 
lub:
 
<!--
INFO! tu trzeba będzie wstawić:
1. info o stronie
2. adres kontaktowy
-->InformacjeRaportuj | Drukuj

Data dodania: 02-10-2017 15:41Autor:admin
Ilość wyświetleń:808Komentarzy: 0
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.